Informace o Pokémonech

Slyšel jsi poprvé název "Pokémoni"? Zaujali tě a chceš se o nich dozvědět něco blíže? Pak budou zejména pro tebe určeny další řádky, v nichž se dozvíš spoustu informací.

kdo jsou pokémoni

Pokémoni jsou velmi inteligentní bytosti, které rozumí lidské řeči, ale nepoužívají ji. V seriálu je jedinou výjimkou pokémon Meowth, jež spolu s lidmi Jessie a Jamesem tvoří správné záporáky. Dle svého typu mají různé schopnosti (telepatie, možnost otrávit, uspat, zapálit, ..., protivníka). Divocí pokémoni se chovají jako zvířata, pokud je trenér pokémonů chytí (do tzv. PokéBallu), stávají se krotkými a poslouchají svého pána. Disponují mocnými útoky, jejichž množství i síla se postupem času zvětšuje, a mohou se vyvíjet - evolvovat - do silnějších jedinců.

Pokémon se poprvé vyskytl v japonských videohrách společnosti Nintendo a později ve stejnojmenném dětském anime seriálu a ve sběratelské karetní hře. Ash Ketchum, Brock a Dawn s pokémony Japonci je nazvali - Poketto Monsutá, jež angličané převzali jako Pocket Monsters - Pokémon. Pokud bychom to chtěli přeložit do českého jazyka, mohlo by to znít jako "Kapšerky" - kapesní příšerky.

Původní hru (Pokémon Green) vytvořil Satoshi Tajiri a byla publikována společností Nintendo pro GameBoy. Na dalších herních konzolích (GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS) následovaly další pokračování her; stručný vývoj nalezneš v Informacích o kroužku. K tomu vyšly hry i na stolní konzole: N64, GameCube a nejnovější Nintendo Wii.

Hry, seriál i filmy jsou přeloženy do několika světových jazyků.

Hry

Hry v sobě mají prvky RPG i adventury. Hráč v roli trenéra chytá postupně pokémony a využívá je k boji proti jiným pokémonům, čímž jeho pokémoni získávají zkušenosti a zvyšují tak svou úroveň. Různí pokémoni mají různé typy a to jim dává výhody nebo nevýhody, proti určitým typům útoků. Komplexně tak vzniká zajímavá strategická hra. Jakýmsi cílem hry je porazit nejlepší trenéry v Pokémonové lize a získat všechny známé pokémony.

Pokémoni jsou ve hře zcela nesmrtelní – po porážce upadnou do bezvědomí a mohou být vyléčeni v PokéCentru, specializovaném lékařském zařízení. Hra je celkově koncipována tak, že herní příběh nelze prohrát, zkušený hráč ho jen může dokončit rychleji.

U nás se prodávají anglické verze her, hry nikdy nebyly překládány do českého jazyka. Oproti tomu některé národy, jako Francie nebo Německo si překládají nejen hry, ale i jména jednotlivých pokémonů.

Hra Pokémon HeartGold / SoulSilver
 • GameBoy hry
  Pokémon Green, Red, Blue, Yellow
 • GameBoy Color hry
  Pokémon Gold, Silver, Crystal
 • GameBoy Color hry
  Ruby, Sapphire, Emerald, Fire Red, Leaf Green, Ranger
 • NDS hry
  Pokémon Diamond, Pearl, Platinum, Heart Gold, Soul Silver,
  a nejnovější Pokémon Black & White

Pozn.: Hry nejsou uvedeny úplně všechny.

Seriál

Anime seriál vznikl jako doplněk ke hrám. Hlavní postavou je mladý trenér Ash Ketchum. Rámcově představuje stejný příběh, jako byl použit ve hře, ale samozřejmě s množstvím příběhových odboček. Seriál má již třináct sezón a jejich natáčení stále pokračuje, navíc se točí různé speciály (ve kterých se Ash nevyskytuje) a filmy - obvykle zaměřené na několik legendárních pokémonů.

Pokémoní seriál, 12. řada - Battle Dimension: Bojová dimenze

Seriál se celý odehrává v jednom světě rozděleném na regiony (zatím jsou známé Kanto, Johto, Hoenn a Sinnoh, Pomerančové ostrovy), ve kterém žijí společně lidé a pokémoni již od prehistorie. Pokémoni slouží jako domácí mazlíčci, ale i užitková zvířata (např. Miltank dává mléko, Mareep vlnu…). Seriál se kvůli věkovému zacílení vyhýbá otázkám okolo soužití lidí s mnohdy nebezpečnými bytostmi, jakými pokémoni jsou. Přes destruktivní sílu pokémonních útoků se lidé i pokémoni jen zřídka vážněji zraní a seriál vždy končí dobře.

Prvních 211 dílů seriálu a čtyři filmy byly vysílány i v Česku - po spoustě letech se v roce 2009 začala na kanálu Disney Channel vysílat česky 10. řada - Diamond & Pearl, televizní stanice Prima poté uvedla 11. řadu a očekává se, že bude uvedena i řada 12.